Skip to main content

Home  ES  JHS  HS  Articles  Blogs  Forum  Links  NonTextbook  Volunteers  Warmups  Shoutbox  SUBMISSIONS   

Go: ES Topics

 

Food Buzz

SUBMITTED BY: Mariz Shela Bangloy

SUGGESTED TOPIC: Shopping

E-GO EDITED BY: Mooloo

BORROWED FROM / INSPIRED BY: Original

DATE ADDED: Oct 06, 2009 

TRANSLATED BY: HERE

 

 

 J-GO EDITED BY: HERE

 

 Grade 4ćGrade 5ĉGrade 6ċ

  Small Classes (1-15 Students)ÒLarge Classes (16-39 Students)Ó

  SpeakingèListeningé

20-30 min.

If you're going to give this activity

a low-rating, please post a useful

comment to help make it better.

SearchJHSActivity

BRIEF OUTLINE: Students act as cashiers by adding up the prices of two food items.

 

MATERIALS NEEDED (not included):

  • Plastic hammer toys from 100 yen shop (1 hammer per team)
  • Paper (1 per team)
  • Pencil (1 per team)
  • Flashcards with prices

 

DETAILED EXPLANATION:

  1. Teach students how to say the food and the corresponding prices (e.g. "Sushi and tempura are ¥900").
  2. Students can get 1-3 points for every question depending on the level of difficulty.
  3. Divide the class into three teams or more depending on the number of students in a class.
  4. For each round, two players will represent their team to answer the question. The players will help each other.
  5. Each pair has a hammer, a pencil, and paper.
  6. If the players know the answer, they hit their hammer on the desk. Tell them not to hit if they don't know the answer. Teacher asks the question, "How much are sushi and tempura?" and students answer the question.
  7. The first team to hit the hammer gets to answer the question.
  8. If they answer correctly, they earn the point(s) for their team. If their answer is wrong, allow other teams to answer the question.
  9. The team with the most points wins!

 

TEACHING SUGGESTIONS:

  • Ask the HRT to balance the teams. Mix strong and weak students evenly.
  • For more difficult questions combine thousands, hundreds, and tens in the prices.
  • Yen would be more familiar and workable for students.
  • Use numbers (prices) that are easy to add.

 

 

 

概要: 訳したい、ここにクリックしてください。

必要な教材:

  • 上の「Materials Needed」に見てください。

手順:

  1. ここに

バリエーション:

  • ここに

教える際のアドバイス:

  • ここに

注意すること:

  • ここに

 

  

 


If you have an updated attachment, email it to the site: admin (at) epedia (dot) onmicrosoft (dot) com

 

Template Version: 2.0

 

This page was last modified on Wednesday, June 13, 2012 05:27:35 PM