Skip to main content

Home  ES  JHS  HS  Articles  Blogs  Forum  Links  NonTextbook  Volunteers  Warmups  Shoutbox  SUBMISSIONS   

Go: JHS GrammarFast Food

 

SUBMITTED BY: Andy Webster 

 

EDITED BY: Natasha Anders

SITUATION: Food

EXAMPLE: For here or to go?  

DATE ADDED: Jun 25, 2009

 

Large Classes (16-39 Students)Ó

Speakingè

45-50 min.

4 votes: 3.5-star

If you're going to give this activity

a low-rating, please post a useful

comment to help make it better.

SearchJHSActivity

BRIEF OUTLINE: Students will practice how to order fast food calculating cost and quantities.

 

MATERIALS NEEDED:

  • FastFood attachment: Attachment includes a fast food menu, calculation sheet and flash cards

 

DETAILED EXPLANATION:

  1. Elicit and Drill fast foods using flashcards.
  2. JTE and ALT will demo the dialogue.
  3. Students will listen and repeat the dialogue.
  4. Students will listen again and complete No.1 on the worksheet.
  5. Teachers will not tell the students the price.
  6. In pairs students will calculate the price.
  7. Using the menu ALT will demo with a student using different variables.
  8. Students calculate the price again.
  9. Students will practice the dialogue with their partner and complete No. 2 on the worksheet.
  10. JTE and ALT will monitor all students to check for understanding.
  11. Choose the best students to demo the dialogue 1 more time.

 

TIPS/CAUTIONS:

  • Some students may need calculators to calculate the price.

If you have an updated attachment, email it to the site: admin (at) epedia (dot) onmicrosoft (dot) com

 

Template Version: 2.0

 

This page was last modified on Thursday, March 15, 2012 11:24:21 PM